The SR-02-WC100 high power LED module features 7 LXML-PWC1-0100 high brightness Cool White Rebel LEDs soldered to a 40mm round base CoolBase. Each LED on this module is individually powered and controlled.
Series connected & color mixing versions of this LED module are available.
GO SOLDER FREE!
Check out the no-solder version of this module
SR-02-WC100
Quantity Discount
10-24 5%
25-49 10%
50-99 15%
100-249 20%
250-999 25%
1000+ 30%
Quantity Discount
10-24 5%
25-49 10%
50-99 15%
100-249 20%
250-999 25%
1000+ 30%
Thermal Management
Bench testing that we have conducted with SR-02 CoolBase modules powered at 700mA in an open-air environment and an ambient temperature of 25°C has indicated that a heat sink with a thermal rating of 9 C°/W or lower should be adequate. However, you must perform your own testing and analysis to determine if the heatsink you select is suitable for your application.
Connection
This LED module can be powered in parallel or series by adding 0-ohm resistors or solder dots.
SR-02 40mm 7-Up round LED module series and parallel connection diagram.
Want to power this module from a voltage as low as 10VDC? Then check out the FlexBlock LED drivers. A single driver can power all 7 of these LEDs connected in series with any input voltage from 10V to 18V. Note that the maximum input voltage to the driver must be less than the total forward voltage of all series-connected LEDs.
Mixed Color LEDs
Need different color LEDs mounted to a single 7-Up module? A color-mixing version is available.
Stock
LED Binning
You can learn more about LED binning here.
LED ColorCool White
Recommended Operating Current350 mA
Maximum Rated Drive Current1000 mA
Maximum Pulse Current1000 mA
Typical Forward Voltage21 Vf
Maximum Forward Voltage27.93 Vf
Lumens @ 350 mA700 lm
Lumens @ 700 mA1260 lm
Typical Wavelength6500 K
Color Rendering Index70 CRI
Beam Angle120°
Typical Forward Voltage21 Vf
Thermal Resistance11.5 °C/W
Maximum Recommended Junction Temp150 °C
Operating Temperature Range-40 to 135 °C
Dimensions (L x W x H)40 x 40 x 5.0 mm
Weight6.9 g
Refer to the product datasheets for complete specifications.
Product InformationStockPricehf:att:pa_output-currenthf:att:pa_connectionhf:att:pa_dimming
All the optics except the Polymer 15 mm optic are 100% compatible with the SR-02-WC100 LED module. Polymer 15 mm optics cannot be used if you select the connector option.