The MR-D0000-10S high power LED module features a single LXM3-PD01 high brightness Deep Red Rebel LED soldered to a Saber 10mm Square MCPCB aluminum base.
MR-D0000-10S
Quantity Discount
10-24 5%
25-49 10%
50-99 15%
100-249 20%
250-999 25%
1000+ 30%
Quantity Discount
10-24 5%
25-49 10%
50-99 15%
100-249 20%
250-999 25%
1000+ 30%
LED ColorDeep Red
Radiometric Power @ 350 mW360 mW
Peak Wavelength655 nm
Recommended Operating Current350 mA
Maximum Rated Drive Current700 mA
Maximum Pulse Current700 mA
Typical Forward Voltage2.1 Vf
Maximum Forward Voltage2.8 Vf
Wavelength Range650 to 670 K
Beam Angle125°
Thermal Resistance14 °C/W
Maximum Recommended Junction Temp135 °C
Operating Temperature Range-40 to 120 °C
Dimensions (L x W x H)10 x 10 x 5.0 mm
Weight0.2 g
Refer to the product datasheets for complete specifications.
Product InformationStockPricehf:att:pa_output-currenthf:att:pa_connectionhf:att:pa_dimming
All the optics except the Polymer 15 mm optic are 100% compatible with the MR-D0000-10S LED module. Polymer 15 mm optics cannot be used if you select the connector option.
LED ColorDeep Red
Peak Wavelength655 nm
Maximum Pulse Current700 mA
Typical Forward Voltage2.1 Vf
Maximum Forward Voltage2.8 Vf
Wavelength Range650 to 670 K
Beam Angle125°
Thermal Resistance14 °C/W
Weight0.2 g
All the optics listed here are 100% compatible with the MR-D0000-10S LED module.