The MR-H0050-10S high power LED module features a single LXML-PH01-0050 high brightness Red-Orange Rebel LED soldered to a Saber 10mm Square MCPCB aluminum base.
MR-H0050-10S
Quantity Discount
10-24 5%
25-49 10%
50-99 15%
100-249 20%
250-999 25%
1000+ 30%
Quantity Discount
10-24 5%
25-49 10%
50-99 15%
100-249 20%
250-999 25%
1000+ 30%
LED ColorRed-Orange
Recommended Operating Current350 mA
Maximum Rated Drive Current700 mA
Maximum Pulse Current700 mA
Typical Forward Voltage2.9 Vf
Maximum Forward Voltage3.51 Vf
Lumens @ 350 mA56 lm
Lumens @ 700 mA90 lm
Wavelength Range610 to 620 K
Beam Angle125°
Thermal Resistance18 °C/W
Maximum Recommended Junction Temp135 °C
Operating Temperature Range-40 to 120 °C
Dimensions (L x W x H)10 x 10 x 5.0 mm
Weight0.2 g
Refer to the product datasheets for complete specifications.
Product InformationStockPricehf:att:pa_output-currenthf:att:pa_connectionhf:att:pa_dimming
All the optics except the Polymer 15 mm optic are 100% compatible with the MR-H0050-10S LED module. Polymer 15 mm optics cannot be used if you select the connector option.
LED ColorRed-Orange
Maximum Pulse Current700 mA
Typical Forward Voltage2.9 Vf
Maximum Forward Voltage3.51 Vf
Lumens @ 350 mA56 lm
Lumens @ 700 mA90 lm
Wavelength Range610 to 620 K
Beam Angle125°
Thermal Resistance18 °C/W
Weight0.2 g
All the optics listed here are 100% compatible with the MR-H0050-10S LED module.