The MR-M0090-10S high power LED module features a single LXML-PM01-0090 high brightness Green Rebel LED soldered to a Saber 10mm Square MCPCB aluminum base.
MR-M0090-10S
Quantity Discount
10-24 5%
25-49 10%
50-99 15%
100-249 20%
250-999 25%
1000+ 30%
Quantity Discount
10-24 5%
25-49 10%
50-99 15%
100-249 20%
250-999 25%
1000+ 30%
LED ColorGreen
Recommended Operating Current350 mA
Maximum Rated Drive Current1000 mA
Maximum Pulse Current1000 mA
Typical Forward Voltage2.9 Vf
Maximum Forward Voltage3.51 Vf
Lumens @ 350 mA95 lm
Lumens @ 700 mA147 lm
Wavelength Range520 to 540 K
Beam Angle125°
Thermal Resistance16 °C/W
Maximum Recommended Junction Temp150 °C
Operating Temperature Range-40 to 135 °C
Dimensions (L x W x H)10 x 10 x 5.0 mm
Weight0.2 g
Refer to the product datasheets for complete specifications.
Product InformationStockPricehf:att:pa_output-currenthf:att:pa_connectionhf:att:pa_dimming
All the optics except the Polymer 15 mm optic are 100% compatible with the MR-M0090-10S LED module. Polymer 15 mm optics cannot be used if you select the connector option.
LED ColorGreen
Maximum Pulse Current1000 mA
Typical Forward Voltage2.9 Vf
Maximum Forward Voltage3.51 Vf
Lumens @ 350 mA95 lm
Lumens @ 700 mA147 lm
Wavelength Range520 to 540 K
Beam Angle125°
Thermal Resistance16 °C/W
Weight0.2 g
All the optics listed here are 100% compatible with the MR-M0090-10S LED module.