The MR-WC310-10S high power LED module features a single LXML-PWC2 high brightness Cool White Rebel LED soldered to a Saber 10mm Square MCPCB aluminum base.
MR-WC310-10S
Quantity Discount
10-24 5%
25-49 10%
50-99 15%
100-249 20%
250-999 25%
1000+ 30%
Quantity Discount
10-24 5%
25-49 10%
50-99 15%
100-249 20%
250-999 25%
1000+ 30%
LED ColorCool White
Recommended Operating Current700 mA
Maximum Rated Drive Current1000 mA
Maximum Pulse Current1200 mA
Typical Forward Voltage2.9 Vf
Maximum Forward Voltage3.25 Vf
Lumens @ 350 mA135 lm
Lumens @ 700 mA235 lm
Typical Wavelength5650 K
Color Rendering Index70 CRI
Beam Angle120°
Typical Forward Voltage2.9 Vf
Thermal Resistance12 °C/W
Maximum Recommended Junction Temp150 °C
Operating Temperature Range-40 to 135 °C
Dimensions (L x W x H)10 x 10 x 5.0 mm
Weight0.2 g
Refer to the product datasheets for complete specifications.
Product InformationStockPricehf:att:pa_output-currenthf:att:pa_connectionhf:att:pa_dimming
All the optics except the Polymer 15 mm optic are 100% compatible with the MR-WC310-10S LED module. Polymer 15 mm optics cannot be used if you select the connector option.
LED ColorCool White
Maximum Pulse Current1200 mA
Maximum Forward Voltage3.25 Vf
Lumens @ 350 mA135 lm
Lumens @ 700 mA235 lm
Typical Wavelength5650 K
Color Rendering Index70 CRI
Beam Angle120°
Thermal Resistance12 °C/W
Weight0.2 g
All the optics listed here are 100% compatible with the MR-WC310-10S LED module.