The SR-02-M0100 high power LED module features 7 LXML-PM01-0100 high brightness Green Rebel LEDs soldered to a 40mm round base CoolBase. Each LED on this module is individually powered and controlled.
Series connected & color mixing versions of this LED module are available.
GO SOLDER FREE!
Check out the no-solder version of this module
SR-02-M0100
Quantity Discount
10-24 5%
25-49 10%
50-99 15%
100-249 20%
250-999 25%
1000+ 30%
Quantity Discount
10-24 5%
25-49 10%
50-99 15%
100-249 20%
250-999 25%
1000+ 30%
Thermal Management
A suitable finned heatsink or other cooling method must always be used with the SR-02-M0100 LED module to ensure that the junction temperature of the LEDs is kept well below the maximum rating specified in the Lumileds datasheet. The size of the heatsink will depend on the ambient temperature and the current used to power the LEDs. Bench testing that we have conducted with SR-02 CoolBase modules powered at 700mA in an open-air environment and an ambient temperature of 25°C has indicated that a heat sink with a thermal rating of 9 C°/W or lower should be adequate. However, you must perform your own testing and analysis to determine if the heatsink you select is suitable for your application. We recommend that the module be mounted to an aluminum or copper finned heatsink exposed to open air for optimal cooling. The module can be mounted to the heat sink in one of two ways:
Connection
This LED module can be powered in parallel or series by adding 0-ohm resistors or solder dots. SR-02 40mm 7-Up round LED module series and parallel connection diagram. Want to power this module from a voltage as low as 10VDC? Then check out the FlexBlock LED drivers. A single driver can power all 7 of these LEDs connected in series with any input voltage from 10V to 18V. Note that the maximum input voltage to the driver must be less than the total forward voltage of all series-connected LEDs.
Mixed Color LEDs
Need different color LEDs mounted to a single 7-Up module? A color-mixing version is available.
Stock
LED Binning
LED ColorGreen
Recommended Operating Current350 mA
Maximum Rated Drive Current1000 mA
Maximum Pulse Current1000 mA
Typical Forward Voltage20.3 Vf
Maximum Forward Voltage24.57 Vf
Lumens @ 350 mA714 lm
Lumens @ 700 mA1106 lm
Wavelength Range520 to 540 K
Beam Angle125°
Thermal Resistance11.5 °C/W
Maximum Recommended Junction Temp150 °C
Operating Temperature Range-40 to 135 °C
Dimensions (L x W x H)40 x 40 x 5.0 mm
Weight6.9 g
Refer to the product datasheets for complete specifications.
Product InformationStockPricehf:att:pa_output-currenthf:att:pa_connectionhf:att:pa_dimming
All the optics except the Polymer 15 mm optic are 100% compatible with the SR-02-M0100 LED module. Polymer 15 mm optics cannot be used if you select the connector option.