The MR-3500-353-20S high power LED module features a single LX18-P135-3 high brightness ANSI White Rebel LED soldered to a Saber 10mm Square MCPCB aluminum base.
GO SOLDER FREE!
Check out the no-solder version of this module
MR-3500-353-20S
Quantity Discount
10-24 5%
25-49 10%
50-99 15%
100-249 20%
250-999 25%
1000+ 30%
Quantity Discount
10-24 5%
25-49 10%
50-99 15%
100-249 20%
250-999 25%
1000+ 30%
LED ColorANSI White
Recommended Operating Current350 mA
Maximum Rated Drive Current1000 mA
Maximum Pulse Current1000 mA
Typical Forward Voltage2.8 Vf
Maximum Forward Voltage3 Vf
Lumens @ 350 mA98 lm
Lumens @ 700 mA172 lm
Typical Wavelength3500 K
Color Rendering Index80 CRI
Beam Angle120°
Typical Forward Voltage2.8 Vf
Thermal Resistance15 °C/W
Maximum Recommended Junction Temp150 °C
Operating Temperature Range-40 to 135 °C
Dimensions (L x W x H)20 x 20 x 5.0 mm
Weight1.2 g
Refer to the product datasheets for complete specifications.
Product InformationStockPricehf:att:pa_output-currenthf:att:pa_connectionhf:att:pa_dimming
All the optics except the Polymer 15 mm optic are 100% compatible with the MR-3500-353-20S LED module. Polymer 15 mm optics cannot be used if you select the connector option.
LED ColorANSI White
Maximum Pulse Current1000 mA
Maximum Forward Voltage3 Vf
Lumens @ 350 mA98 lm
Lumens @ 700 mA172 lm
Typical Wavelength3500 K
Color Rendering Index80 CRI
Beam Angle120°
Thermal Resistance15 °C/W
Weight1.2 g
All the optics listed here are 100% compatible with the MR-3500-353-20S LED module.