The MR-B0030-20T high power LED module features three LXML-PB01-0030 high brightness Blue Rebel LEDs soldered to a Saber 20mm Tri-Star MCPCB aluminum base. Each LED on this module is individually powered and controlled.
Series connected & color mixing versions of this LED module are available.
GO SOLDER FREE!
Check out the no-solder version of this module
MR-B0030-20T
Quantity Discount
10-24 5%
25-49 10%
50-99 15%
100-249 20%
250-999 25%
1000+ 30%
Quantity Discount
10-24 5%
25-49 10%
50-99 15%
100-249 20%
250-999 25%
1000+ 30%
Thermal Management
Mixed Color LEDs
Stock
LED Binning
You can learn more about LED binning here.
LED ColorBlue
Recommended Operating Current350 mA
Maximum Rated Drive Current1000 mA
Maximum Pulse Current1000 mA
Typical Forward Voltage8.85 Vf
Maximum Forward Voltage10.53 Vf
Lumens @ 350 mA105 lm
Lumens @ 700 mA168 lm
Wavelength Range460 to 485 K
Beam Angle125°
Thermal Resistance16 °C/W
Maximum Recommended Junction Temp150 °C
Operating Temperature Range-40 to 135 °C
Dimensions (L x W x H)20 x 20 x 5.0 mm
Weight1.2 g
Refer to the product datasheets for complete specifications.
Product InformationStockPricehf:att:pa_output-currenthf:att:pa_connectionhf:att:pa_dimming
All the optics except the Polymer 15 mm optic are 100% compatible with the MR-B0030-20T LED module. Polymer 15 mm optics cannot be used if you select the connector option.
Thermal Management
Mixed Color LEDs
Stock
LED Binning
LED ColorBlue
Maximum Pulse Current1000 mA
Typical Forward Voltage8.85 Vf
Lumens @ 350 mA105 lm
Lumens @ 700 mA168 lm
Wavelength Range460 to 485 K
Beam Angle125°
Thermal Resistance16 °C/W
Weight1.2 g
All the optics listed here are 100% compatible with the MR-B0030-20T LED module.