The MR-H2070-20T high power LED module features three LXM2-PH01-0070 high brightness Red-Orange Rebel LEDs soldered to a Saber 20mm Tri-Star MCPCB aluminum base. Each LED on this module is individually powered and controlled.
Series connected & color mixing versions of this LED module are available.
GO SOLDER FREE!
Check out the no-solder version of this module
MR-H2070-20T
Quantity Discount
10-24 5%
25-49 10%
50-99 15%
100-249 20%
250-999 25%
1000+ 30%
Quantity Discount
10-24 5%
25-49 10%
50-99 15%
100-249 20%
250-999 25%
1000+ 30%
Thermal Management
Mixed Color LEDs
Stock
LED Binning
You can learn more about LED binning here.
LED ColorRed-Orange
Recommended Operating Current350 mA
Maximum Rated Drive Current700 mA
Maximum Pulse Current700 mA
Typical Forward Voltage6.3 Vf
Maximum Forward Voltage8.4 Vf
Lumens @ 350 mA216 lm
Lumens @ 700 mA411 lm
Wavelength Range610 to 620 K
Beam Angle125°
Thermal Resistance14 °C/W
Maximum Recommended Junction Temp135 °C
Operating Temperature Range-40 to 120 °C
Dimensions (L x W x H)20 x 20 x 5.0 mm
Weight1.2 g
Refer to the product datasheets for complete specifications.
Product InformationStockPricehf:att:pa_output-currenthf:att:pa_connectionhf:att:pa_dimming
All the optics except the Polymer 15 mm optic are 100% compatible with the MR-H2070-20T LED module. Polymer 15 mm optics cannot be used if you select the connector option.
Thermal Management
Mixed Color LEDs
Stock
LED Binning
LED ColorRed-Orange
Maximum Pulse Current700 mA
Typical Forward Voltage6.3 Vf
Maximum Forward Voltage8.4 Vf
Lumens @ 350 mA216 lm
Lumens @ 700 mA411 lm
Wavelength Range610 to 620 K
Beam Angle125°
Thermal Resistance14 °C/W
Weight1.2 g
All the optics listed here are 100% compatible with the MR-H2070-20T LED module.