The MR-R0500-20T high power LED module features three LXML-PR01-0500 high brightness Royal-Blue Rebel LEDs soldered to a Saber 20mm Tri-Star MCPCB aluminum base. Each LED on this module is individually powered and controlled.
Series connected & color mixing versions of this LED module are available.
GO SOLDER FREE!
Check out the no-solder version of this module
MR-R0500-20T
Quantity Discount
10-24 5%
25-49 10%
50-99 15%
100-249 20%
250-999 25%
1000+ 30%
Quantity Discount
10-24 5%
25-49 10%
50-99 15%
100-249 20%
250-999 25%
1000+ 30%
Thermal Management
Mixed Color LEDs
Stock
LED Binning
You can learn more about LED binning here.
LED ColorRoyal-Blue
Radiometric Power @ 700 mW2808 mW
Peak Wavelength448 nm
Recommended Operating Current700 mA
Maximum Rated Drive Current1000 mA
Maximum Pulse Current1000 mA
Typical Forward Voltage Vf
Maximum Forward Voltage Vf
Wavelength Range440 to 460 K
Beam Angle125°
Thermal Resistance16 °C/W
Maximum Recommended Junction Temp150 °C
Operating Temperature Range-40 to 135 °C
Dimensions (L x W x H)20 x 20 x 5.0 mm
Weight1.2 g
Refer to the product datasheets for complete specifications.
Product InformationStockPricehf:att:pa_output-currenthf:att:pa_connectionhf:att:pa_dimming
All the optics except the Polymer 15 mm optic are 100% compatible with the MR-R0500-20T LED module. Polymer 15 mm optics cannot be used if you select the connector option.
Thermal Management
Mixed Color LEDs
Stock
LED Binning
LED ColorRoyal-Blue
Peak Wavelength448 nm
Maximum Pulse Current1000 mA
Typical Forward Voltage Vf
Maximum Forward Voltage Vf
Wavelength Range440 to 460 K
Beam Angle125°
Thermal Resistance16 °C/W
Weight1.2 g
All the optics listed here are 100% compatible with the MR-R0500-20T LED module.