The MR-WC120-20T high power LED module features three LXML-PWC1-0120 high brightness Cool White Rebel LEDs soldered to a Saber 20mm Tri-Star MCPCB aluminum base. Each LED on this module is individually powered and controlled.
Series connected & color mixing versions of this LED module are available.
GO SOLDER FREE!
Check out the no-solder version of this module
MR-WC120-20T
Quantity Discount
10-24 5%
25-49 10%
50-99 15%
100-249 20%
250-999 25%
1000+ 30%
Quantity Discount
10-24 5%
25-49 10%
50-99 15%
100-249 20%
250-999 25%
1000+ 30%
Thermal Management
Mixed Color LEDs
Stock
LED Binning
You can learn more about LED binning here.
LED ColorCool White
Recommended Operating Current350 mA
Maximum Rated Drive Current1000 mA
Maximum Pulse Current1000 mA
Typical Forward Voltage9 Vf
Maximum Forward Voltage11.97 Vf
Lumens @ 350 mA360 lm
Lumens @ 700 mA660 lm
Typical Wavelength6500 K
Color Rendering Index70 CRI
Beam Angle120°
Typical Forward Voltage9 Vf
Thermal Resistance16 °C/W
Maximum Recommended Junction Temp150 °C
Operating Temperature Range-40 to 135 °C
Dimensions (L x W x H)20 x 20 x 5.0 mm
Weight1.2 g
Refer to the product datasheets for complete specifications.
Product InformationStockPricehf:att:pa_output-currenthf:att:pa_connectionhf:att:pa_dimming
All the optics except the Polymer 15 mm optic are 100% compatible with the MR-WC120-20T LED module. Polymer 15 mm optics cannot be used if you select the connector option.
Thermal Management
Mixed Color LEDs
Stock
LED Binning
LED ColorCool White
Maximum Pulse Current1000 mA
Lumens @ 350 mA360 lm
Lumens @ 700 mA660 lm
Typical Wavelength6500 K
Color Rendering Index70 CRI
Beam Angle120°
Thermal Resistance16 °C/W
Weight1.2 g
All the optics listed here are 100% compatible with the MR-WC120-20T LED module.