The SR-08-3500-353 LED assembly has 4 LX18-P135-3 ANSI White, LUXEON Rebel Plus LEDs soldered to our 23mm Round CoolBase. The FR4 CoolBase offers a high efficiency thermal design that matches or outperforms standard aluminium MCPCB bases.
SR-08-3500-353
Quantity Discount
10-24 5%
25-49 10%
50-99 15%
100-249 20%
250-999 25%
1000+ 30%
Quantity Discount
10-24 5%
25-49 10%
50-99 15%
100-249 20%
250-999 25%
1000+ 30%
Thermal Management
Connection
SR-08 23mm round Quad LED module series and parallel connection diagram.
Mixed Color LEDs
Stock
LED Binning
You can learn more about LED binning here.
LED ColorANSI White
Recommended Operating Current350 mA
Maximum Rated Drive Current1000 mA
Maximum Pulse Current1000 mA
Typical Forward Voltage11.2 Vf
Maximum Forward Voltage12 Vf
Lumens @ 350 mA392 lm
Lumens @ 700 mA688 lm
Typical Wavelength3500 K
Color Rendering Index80 CRI
Beam Angle120°
Typical Forward Voltage11.2 Vf
Thermal Resistance10.5 °C/W
Maximum Recommended Junction Temp150 °C
Operating Temperature Range-40 to 135 °C
Dimensions (L x W x H)23 x 23 x 5.0 mm
Weight2.2 g
Refer to the product datasheets for complete specifications.
Product InformationStockPricehf:att:pa_output-currenthf:att:pa_connectionhf:att:pa_dimming
All the optics except the Polymer 15 mm optic are 100% compatible with the SR-08-3500-353 LED module. Polymer 15 mm optics cannot be used if you select the connector option.
Thermal Management
Connection
Mixed Color LEDs
Stock
LED Binning
LED ColorANSI White
Maximum Pulse Current1000 mA
Maximum Forward Voltage12 Vf
Lumens @ 350 mA392 lm
Lumens @ 700 mA688 lm
Typical Wavelength3500 K
Color Rendering Index80 CRI
Beam Angle120°
Thermal Resistance10.5 °C/W
Weight2.2 g
All the optics listed here are 100% compatible with the SR-08-3500-353 LED module.